Artykuły

Gta 5: Kim jest Michael?

Grand Theft Auto V, wydane przez Rockstar Games w 2013 roku, traktuje swoich graczy na jedną z najbardziej fascynujących wirtualnych przygód, jakie kiedykolwiek stworzono. W tej otwartej, dynamicznej przestrzeni, która imituje południową Kalifornię, gracze mogą doświadczyć życia w trzech różnych, ale równie skomplikowanych światach, wcielając się w postacie Michaela, Franklina oraz Trevora – trójki antybohaterów, których losy splatają się w nieoczekiwany sposób. Choć każda z tych postaci jest niezwykle interesująca, w dzisiejszym artykule skupię się na przemianach Micheala De Santa, który z pozoru wydaje się być najbardziej „normalny” spośród całej trójki.

Historia

Urodzony w latach sześćdziesiątych Michael De Santa nie miał zbyt wielu perspektyw na przyszłość. Po krótkiej karierze w sporcie zdecydował się na życie pełne adrenaliny – życie przestępcy. Jego pierwsze kroki na drodze do zostania jednym z najbardziej poszukiwanych gangsterów w USA były dość skromne, ale z czasem, współpracując z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach, w tym z nieobliczalnym Trevorem Philips’em, Michael doszedł do miejsca, gdzie jego nazwisko wzbudzało respekt.

Jego życie zmienia się diametralnie po napadzie na bank w North Yankton, gdzie z pozoru prosty plan kończy się tragedią. Michael, w porozumieniu z agentem FIB, inscenizuje swoją śmierć, aby uciec od przeszłości i zacząć wszystko od nowa w Los Santos. Tam, pod zmienionym nazwiskiem, stara się żyć jak typowy, zamożny mieszkaniec – odwiedza terapeutę, rozmyśla nad sensem życia, próbuje zająć się rodziną.

Jego przeszłość jednak szybko daje o sobie znać, kiedy spotyka Franklina, młodego chłopaka z getta, który aspiruje do zostania kimś więcej niż tylko kolejnym gangsterem z ulicy. Okoliczności zmuszają Michaela do powrotu do świata, który chciał zostawić za sobą – planują wspólnie skomplikowane napady, mając na celu zarówno szybki zarobek, jak i rozliczenie starych długów. Wkrótce do duetu dołącza Trevor, odkrywając prawdę o „śmierci” Michaela, co prowadzi do napięć, ale również do jeszcze większych i bardziej zuchwałych przestępstw.

Historia Michaela w GTA V jest pełna zwrotów akcji i niespodzianek, przeplatanym momentami refleksji nad własnym życiem i decyzjami, które doprowadziły go do obecnej sytuacji. Gracz ma wpływ na finał tej historii, decydując między innymi o lojalności i poświęceniu – wartościach, które w brutalnym świecie GTA nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Podsumowanie

Historia Michaela w Grand Theft Auto V jest znakomitym przykładem na to, jak wciągająca i wielowymiarowa może być narracja gier video. Twórcy doskonale skorzystali z potencjału, jakie daje format gry, aby pokazać trudne wybory, z jakimi muszą zmierzyć się ich bohaterowie. Dzięki temu Michael De Santa nie jest tylko kolejnym bezwzględnym przestępcą, ale postacią z krwi i kości, która przyciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *